.

 

kavramlar.jpg (6719 bytes)

 

NANKÖR

Nankör, ilmin gereğini yaşamayandır!.

ara.jpg (366 bytes)

Bu kelime kendisine verileni değerlendirmeyip, eline geçeni tepen, kadir kıymet bilmeyenler için kullanılır.

NANKÖRLÜK

Nankörlük, değerini bilmemek veya değerlendirememektir!

   ara.jpg (366 bytes)

Değerlendiriniz ki,  nankörlerden olmayasınız.

   ara.jpg (366 bytes)

Nankörlük, insansıların en belirgin özelliğidir!.    

ara.jpg (366 bytes)

 

EN BÜYÜK NANKÖRLÜK

“Kur’ân” en büyük nimettir bize, Allah Rasûlü tarafından ulaştırılan!.

Kur’ân ’ı, anlamını düşünmeden, yalnızca teyp çalar gibi seslendirerek, tekrar etmek; içindeki evrene geçmemek en büyük nankörlüktür!.

ara.jpg (366 bytes)

NANKÖRLERİN ALACAĞI EN BÜYÜK CEZA

Nankörlerin alacağı en büyük ceza, nimetin ulaştığı kapının kapanmasıdır!… Kapıyı kapatan da o nimeti veren değil;  o nimeti önemsememesi, değerli bulmaması sebebiyle kendisidir!.

Nankör, kendine eder!.

İlmi değerlendirmeyen nankörler, kendi kendilerini, o ilimden ebeden mahrum kalarak cezalandırırlar!.

ara.jpg (366 bytes)

 

NANKÖRLERİN VARACAĞI MENZİL…

Nankörlerin de  varacağı   bir menzil vardır ki,  adına  ‘’hüsran’’   derler.

Geldiğin yere, sahip olduğun ilme, kiminle eriştiğini idrâk edemiyorsan; adın nankörlerle  beraber  anılacaktır.

 ara.jpg (366 bytes)

 

NANKÖRLER YARATILMASAYDI...

 Nankörler yaratılmasaydı, şükredenlerin değeri olmazdı!. 

ara.jpg (366 bytes)

 

NANKÖRLÜĞÜ KİME YAPTIĞININ FARKINDA OLMAYANLAR

Nankörlüğü kime yaptığının idrâkında olmayanlar, bir gün bunu pek acı bir şekilde öğreneceklerdir; ki artık telâfisi de mümkün olmayacaktır!.

ara.jpg (366 bytes)

 

NANKÖRLÜK, İLMİN GEREĞİNİ UYGULAMAMAN,

İLMİ DEĞERLENDİRMEMENDİR

Allah Rasûlü, “ALLAH” adıyla işaret edilenin yaratmış olduğu SİSTEM ve Düzenin işleyiş mekanizmasına bağlı olarak, gereken bilgileri sana duyurmuş…

Senin, bu bilgileri değerlendirip, gereği şekilde yaşaman, sana Allah hidâyetinin ve Rasûl Şefâatinin ulaşması demektir.. Bu ilmin gereğini uygulaman, ilmi değerlendirmen demektir ki, bu da hâl ile şükür demektir!. Aksi ise nankörlüktür!…

En kötü AVUNTU, ilmin dedikodusuyla avunup, onu yaşamına geçirmemektir!.

 ara.jpg (366 bytes)

 

ALLAH NANKÖRLERİ SEVMEZ!

Allah nankörleri sevmez!... Biz bunu genelde nasıl anlarız? Eğer birisi bize bazı nimetler ulaştırmışsa, biz de onun ulaştırdığı bu nimetin kıymetini bilmemiş, ona şükretmemiş, onu inkâr anlamına gelecek fiil veya hâl içinde olmuşsak, bunu nankörlük olarak nitelendiririz.

Oysa “Allah nankörleri sevmez” hükmü üstte anlattığımızın derininde şu anlamı da ihtiva etmektedir... Allah kulunun derûnuna bahşetmiş olduğu sıfat ve esmasının kadir kıymetinin bilinmesini ve bunun değerlendirilmesini istemektedir. Kim ki bilinç boyutunun hakikati olan bu sıfat ve esma mertebesinin hakkını vererek yaşamazsa; kendini beden kabul edip bunun sonucu olarak da bedensel dürtüleri, istek ve arzuları doğrultusunda yaşamını sürdürürse; sanki varoluşundan amaç bedenini ve bedensel zevklerini tatmin etmek gibiymişçesine fiillerine yön verirse, o nankörlerden olmuş olur!

Ahmed Hulûsi

yazdir

   Tüm Kavramlar Programı

 

Yayınlarımızın Telif Hakkı Yoktur. Sitemizdeki tüm bilgiler, Hz. MUHAMMED'in (aleyhisselâm) bildirip açıkladığı "ALLAH" ismiyle işaret edilenin hakikatinin ne olduğunun öğrenilmesi ve "DİN" denilen yaşam sisteminin bu vizyonla değerlendirilebilmesi için, tüm insanlarla karşılıksız paylaşılmak üzere hazırlanmıştır. Tüm yayınlarımızı ücresiz okur; dinler, bilgisayarınıza indirebilir, çoğaltabilir; YAZAR ve KAYNAK BELİRTMEK ŞARTIYLA her yoldan bütün çevrenizle paylaşabilirsiniz. Allah ilmine karşılık alınmaz. Prensibimiz maddî ya da manevî karşılıksız paylaşımdır.

www.allahvesistemi.org